Portali Politico komentujący wyniki tegorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego wskazał pięć podstawowych rzezy, które najbardziej rzucają się w oczy jako rezultat tegorocznych wyborów do PE.

Pierwszą jest umocnienie pozycji ugrupowań prawicowych (niesłusznie zawsze nazywanych prawicą skrajną czy ultraprawicą). Dowodzi się, że ugrupowania eurosceptyczne gromadzące  Europejskich Konserwatystów i Reformatorów oraz Tożsamość i Demokrację urosły w siłę, uzyskując w sumie o 13 mandatów więcej niż w poprzedniej kadencji. Mało tego, zwłaszcza EKR może jeszcze zostać wzmocniony, po zapowiedziach węgierskiej partii Fidesz która nie wykluczyła możliwości przystąpienia do EKR.  Portal Politico zwraca uwagę, że wzmocnienie prawicy nastąpiło za sprawą głosowania w dwóch największych państwach UE, tj. Niemczech i Francji. Poza tym dobre wyniki ugrupowania prawicowe uzyskały na Węgrzech i we Włoszech. Portali Politico odnotowuje też sukces polskiej Konfederacji, która zasili szeregi prawicy w PE. 

Drugą rzeczą jest wyboista droga Ursuli von de Leyen do objęcia szefostwa KE kolejnej kadencji. Portal zwraca uwagę, że „wyniki sugerują, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma duże szanse na utrzymanie się na stanowisku, ale nie jest to pewne”. Jeśli zdobędzie poparcie krajowych przywódców UE, będzie musiała przekonać Parlament do zatwierdzenia jej oferty. W 2019 roku została wybrana głosami EPP, S&D i Renew Europe. Ta sama koalicja mogłaby w zasadzie zapewnić jej kolejną większość. Jednocześnie tajny sposób głosowania w PE nad szefem Komisji wcale nie ułatwia tego zadania, ponieważ mogą pojawić się rozłamy. Portal przypomina również, że przez ostatnie pięć lat von der Leyen spotkała się z dużą opozycją i niechęcią, które mogą być przeszkodą w jej poparciu.

Trzecią rzeczą jest, jak nazywa to Politico, „podbite oko europejskich zielonych” (black eye for Europe’s Greens). Portal zaznacza, że tegoroczne wybory pokazały sprzeciw wobec radykalnie ekologicznym projektom, które osłabiają konkurencyjność UE i wiążą się z dodatkowymi nakładami finansowymi. Dodaje przy tej okazji, że „największe straty Zielonych poniosły delegacje reprezentujące Francję i Niemcy, które stanowiły połowę siły ruchu w parlamencie”.

Czwartą rzeczą poraża grupy Odnowić Europę. Portal zauważył, że nie udało się odnowić Odnowy (Renew fails to renew). Politico zaznacza, że trzeci filar wielkiej kolacji w dotychczasowym PE został zdziesiątkowany. Do prążki Odnowy przyczyniły się przede wszystkim wyniki we Francji. Partia Emmanuela Macrona w istocie upadła, gdyż wyborcy wyrazili swoją frustrację wobec rządu krajowego, głosując na skrajną prawicę. Hiszpańska partia przynależna do grupy, tj. Ciudadanos, zniknęła całkowicie: siedem mandatów, jakie posiadała w parlamencie, zostało wchłoniętych przez centroprawicową Partię Ludową. Straty odnotowano także wśród powiązanych grup w Rumunii, Danii i Estonii.

Wreszcie piątą rzeczą są konsekwencje wyborów europejskich w poszczególnych państwach członkowskich. Portal Politico  wskazuje, że  jak to zwykle bywa podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego, obywatele w państwach członkowskich wykorzystali swoje głosy jako de facto referenda w sprawie rządów krajowych. We Francji miażdżące zwycięstwo skrajnie prawicowego Zgromadzenia Narodowego sprowokowało prezydenta Emmanuela Macrona do reakcji w postaci rozwiązania Zgromadzenia Narodowego i zarządzenia przedterminowych wyborów. I chociaż żaden inny przywódca narodowy nie zareagował z tak dramatycznym wybuchem, negatywne skutki dla partii rządzących np. W Niemczech zostały zinterpretowane jako ciosy wymierzone w ich przywódców. W Danii Socjaldemokraci pod przewodnictwem premier Mette Frederiksen utrzymali swoje mandaty w głosowaniu, które uznano za referendum w sprawie sposobu, w jaki jej centrowy rząd podchodzi do imigracji. W Hiszpanii próba przedstawienia wyborów jako plebiscytu na premiera Pedro Sáncheza nie powiodła się: jego partia socjalistyczna prawie związała się z centroprawicową Partią Ludową, podważając dążenie konserwatystów do wykorzystania wyników do obalenia jego mniejszościowego rządu koalicyjnego

 

Całość komentarza: https://www.politico.eu/article/eu-election-results-2024-things-to-know/

 

Facebook
YouTube